SONY 52V4000 LCD TV incelemesi

inceleme yazısı sahibi : -HiGHWAYMOUSE-

Yaklaşık 10 günlük bir izlenim ve deneyim sürecim oldu bu tv ile. Kendimce çıkardığım artı ve eksilerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun yanında 10 üzerinden notlar vermeye çalışacağım bu tv'ye. Diğer v4000 kullanıcısı arkadaşlarda isterse bu şekilde notlar verebilir. Fikir verebilecek bir sayıya ulaşıldığında bu notların ortalaması alınarak bu topik adeta bir tv test sitesi hüviyetine bürünebilir. Hatta hdtvtest sitesinin inceleme sonucuna verdiği logo şeklindeki tavsiyenin benzerini bizde logolaştırabiliriz.
Tabi bunlar sırf benle olacak işler değil. Ancak siz diğer kullanıcı arkadaşların da katılımı ile başarılabilecek işler.

TASARIM: 8

Yorum:
Piano black kaplama çerçeve yapısı ve altta hoparlörlerin bulunduğu koyu gri kısmın olduğu kıvrımlı yapı ile oldukça hoş bir görünüm sunuyor. Çerçevenin üst kısmındaki köşelerde köşeli hatlar kendini yumuşak bir şekilde yuvarlak hatlara bırakıyor. Bence bu çerçeve köşeli olarak kalsaydı daha hoş olacaktı. Sony yazısının altındaki siyah plaka piano black siyahına sahip olmadığı için gündüz ışığında bütünlüğü bozan bir yapı sunuyor.
Parlak çerçeve yapısı gündüz ışığında doğaldır ki yansıma yapıyor. Bu bazen dikkat dağıtacak seviyeye ulaşabiliyor.

GİRİŞ-ÇIKIŞLAR:10

Yorum:
3 HDMI, 1 component, 2 scart, 1 vga, 1 combosite giriş,1 pc ses girişi, 1 anten girişi, 1 stereo ses çıkışı, 1 optik ses çıkışı ile oldukça yeterli bir bağlanabilirlik sunuyor. Hdmi çıkışlardan birinin yanda bulunması da sık sök-tak yapılan cihazlar için kolaylık sağlıyor.

SİYAH ÜRETİMİ-KONTRAST:9
Bu tv modelinin en başarılı gördüğüm noktalarından biri. Bir kaç ayarla zifiri sihahlar elde etmek mümkün. Çoğu plazmadan iyi demek healde fazla abartılı olmaz. Bunda kullanılan yarı parlak panelinde etkisi büyük sanıyorum. Fakat mat panellere göre daha çok yansıma yaptığıda bir gerçek. Siyah başarısından da anlaşılabileceği gibi kontrast değerleri oldukça iyi ve teknik verilerindeki 33000 olarak gözüken dinamik kontrast değerinin hakkını veriyor.

SD (UYDU - dvd VS.) BAŞARISI:8

Resim modu: Standart

Arka ışık: 4
Kontrast: 60
Parlaklık: 55
Renk:50
Renklerin sıcaklığı: Soğuk
Keskinlik: 8
Gürültü azaltma: Orta
Mpeg Gürültü azaltma: düşük

Gelişmiş ayarlar
------------------
Gel.Kontrast Zenginleştirici: Kapalı
Canlı Renkler: Kapalı

Buradaki ayarları kullanarak sd yayında doğal renkler elde etmek mümkün. Hareketli sahnelerde-kayan görüntülerde bazı kanallarda göze batan flulaşma olsa da geneli itibari ile başarılı görüyorum.

BLU-RAY FİLMLER:8

Yorum:

İki tane blu-ray film denemem oldu. Bir tanesi dialog ağırlıklı aksiyon sahnelerinin olmadığı bir film idi. Diğeri aksiyon sahnelerinin bol olduğu bir film...Ne gariptir ki aksiyon sahnelerinin çok olduğu filmde nerdeyse hiç rahatsız eden bir duruma rastlamamışken dialog ağırlık filmin bazı sahnelerinde (kameranın odanın içinde hızlı döndüğü sahneler gibi) çok başarısız gördüm. Yavaş harekette kesiklik az daha hızlandığında netliğin bozulması dikkatsiz gözlerden bile kaçmayacak durumda idi.

Fakat özellikle blu-ray filmlerde renk üretimi çok başarılı ve doğal. Görüntüler kusursuz. 1080p/24p başarılı. Detay tüm görüntüye hakim.

Bir parantez açarak şunu da söyliyeyim: Blu-ray filmlerde Görüntü ayarlarından "tam pixel" seçilmesi görüntüye olumlu olarak yansıyor gibi geldi bana.

TV MENÜSÜ VE UZAKTAN KUMANDA:9

Yorum:

Tv çok kullanışlı ve sezgisel bir yapıya sahip. Görüntü ayarları yeterli ve istediğiniz sonuca ulaşmak çok kolay. Kumanda görünümü ile şık. Kalınlığı da biraz ince tutulsa imiş daha iyi olacakmış. Düğmelerin yerleşimi fena değil.

HAREKETLİ SAHNELER:7

Yorum:

Bir nebze sd ve blu-ray başlığında değinmiştim. Önceki serilere göre daha başarılı bulsam da özellike bir blu-ray film'de gördüğüm sorun nispeten düşük not vermeme sebep oldu. Sd'deki haraketli sahnelerde gördüğüm başarıdan sonra hd bir görüntüde çok daha iyisini bekliyordum açıkçası. Blu-ray filmde Sahnenin komple yukarı-aşağı veya yatay aktığı sahnelerde maalesef tipik lcd sorunu devam ediyor gibi. Burada bir ipucu vereyim. Görüntü ayarlarından "sinema" seçilirse bu sorun oldukça azalıyor.

KARASAL-DİGİTAL YAYIN:9

Bu konuda aslında pek söylenebilecek bir şey yok. Çünkü antenle alınan karasal yayın ve kablo tv üzerinden alınan digital yayınlar ülkemizde maalesef çok az. Ama olanı itibari ile değerlendirirsem uydu yayınına yakın belkide çoğu uydu alıcısının verdiği görüntüden daha iyisini bize sunuyor. Tv cephesinden yaklaşırsak çoğu tv modelinde rastlamadığımız karasal-digital yayın alıcısını bünyesinde barındırması artı bir özellik olarak rahatlıkla sayılabilir.

pc
BAĞLANTISI VE 1:1 PİXEL MAPPİNG:9


Vga bağlantı ile 1360*768 maksimum değerinde, hdmi ile de 1280*1024 değerinde maksimum 1:1 pixelmapping yapıyor olarak kullanım kılavuzunda belirtilse de pratikte görüntü ayarlarından "TAM PİXEL" seçilerek hdmi bağlantıda 1920*1080 değerinde 1:1 pixelmapping olacak şekilde pc bağlantısı sağlanabiliyor. Fakat bu sinyali tv, pc olarak kabul etmiyor. Bir görüntü olarak algılıyor.

Tv üzerinden yapılabilecek pc görüntü ayarları oldukça kolay ve yeterli.

GENEL LCD TV'LERDE GÖRÜLEBİLEN SORUNLARLA İLGİLİ YORUMUM: 10

Arka ışık sızması, panelden ses gelmesi, panelde bulutlanma, ölü pixel, fazla ısınma gibi bir sorunla karşılaşmadım. Notumu belkide biraz şansım belirledi.

OYUNLAR:10

PS3 Gibi yeni oyun konsolları yüksek çözünürlüklü oyunlar sunabildiğinden bu tip oyunlarda deyim yerindeyse tv adeta çoşuyor. Üretilen görüntü oldukça üst düzey. Kusur bulmak zor. O yüzden ben görüntü kalitesinden çok lcd tv ve oyun ikilisinde sorun olarak kabul edilen "INPUT LAG" terimine değinmek istiyorum.

Pek çok oyun severin bildiği gibi INPUT LAG: Oyun kumandası ile verilen komutların tv tarafından belirli bir gecikme ile bize yansıtılması sorunudur. Pek çok lcd tv'de de dikatli gözlerden kaçmayacak şekilde görülür.

Ben sık oyun oynayan bir insan değilim. Fakat yaptığım ufak oyun denemelerimde böyle bir soruna rastlamadım. Milisaniyelerle ölçülen bir gecikmeden bahsettiğimiz için bunu ölçmem de mümkün değil. O yüzden Hdtvtest sitesinin 40v4000 tv incelemesindeki Game bölümünden alıntı yapacağım.

This is an excellent result, and as such, the Sony KDL40V4000 should present no gaming problems at all. Input lag 0-10ms, very little

Kısacası ölçülen değer çok az ve oldukça iyi bir değer. Oyunlarda hiç bir problem yok.

HOPARLÖRLER VE ses :7

Tv'nin ürettiği sesler oldukça yeterli. Ama sadece yeterli...Seslerde kulak tırmalayan bir olumsuzluk görmedim ama insanı etkileyecek bir ses te maalesef üretemiyor. Farklı ses modları ayarlardan seçilebilse de bu değişiklikler yeterlilik sınırlarını aşamasına yetmiyor..

GENEL DEĞERLENDİRMEM VE ORTALAMA NOTUM: 8,7
Bu tv kusursuz değil. fakat fiyat/performas olarak başarılı. İleriki günlerde muhtemel fiyat düşmelerini de göz önüne alırsak "alınabilir" bir tv olarak görüyorum.

Yazılanları okumak belki sizlere sıkıcı gelebilir diye düşündüğümden hem de fikir vermesi açısından örnek fotoğraflar ekliyorum.

Örnek SD yayın:Örnek DVD:Örnek Blu-ray fragman:Örnek 1:1 pixel mapping başarısını bir ölçüde ispat eden fotoğraf (Yapamadığı durumlarda çizgilerin bozulması gerekiyor.) Pc 1920*1080 çözünürlüğüne ayarlanmış ve hdmi bağlantı kullaılmıştır:Çok yakından pc bağlantısındaki yazıların durumu:Örnek blu-ray fragman:Örnek karasal yayın:Örnek geniş açı izlenimi:Örnek fotoğraflara bakmak:


Yararlı olması ümidiyle SAYGILAR... -HiGHWAYMOUSE-

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !