SAMSUNG 46F86BD lcd tv incelemesi

inceleme yazısı sahibi : Seenone

Selamlar arkadaşlar.
Bir çoğunuz gibi benimde elektronik bir ürün almaya karar verdiğimde ilk baktığım yer burası.
Bende kafasında soru işareti olan diğer arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla geçen hafta aldığım Samsung
46F86BD’nin detaylı resimlerini ve incelemesini bu başlık altında sizinle paylaşim istedim.
Öncelikle kurulum yetkili servis tarafından yapıldıktan hemen sonra Laptop’u LCD ye bağladım ve DPT ile ölü piksel olup olmadığı kontrol ettim. Uzun aramalar sonucu bir tane ölü piksel bulabildim. İstanbul Bilişimle almadan önce anlaşmamıza göre bir tane bile ölü piksel çıkarsa iade alıp yenisi ile değiştireceklerini ifade etmişlerdi. Servise tutanak tutturdum. Sonrasında tamamen siyah ekranda LCD nin karşısına geçip Back Light Bleeding var mı yok mu onu kontrol ettim. Allahın emri vardı tabi ki.Ama sağ alt köşeden çok az belli oluyordu.
Samsung ‘u almadan önce kullandığım LG 37LB1R de de 2 ölü piksel ve yine backlight sorunu hafifte olsa vardı ve deiştirme gereği duymamıştım neredeyse 1.5 sene çok memnun kalarak kullandım hala da kullanıyorum. Dolayısıyla 1 ölü piksel ve biraz da backlight için yine değiştirme girişiminde bulunmadım.

Halefle Selef
 
Önce profigold
’un altın uçlu scart-scart bağlantısıyla Digitürk’e bağladım. Sonra sırasıyla, HDMI-HDMI ile PS3

Komponent ile DVD Player
DVD’yi optik kablo ile Sony AV Receiver’a bağlantı yaptım.
PS3 optik ile AV Receiver’a
LCD yi de RCA ile yine Av Receiver’a bağladım.

LCD yi kullanım sıralamam ise
1.Digitürk
2.PS3
3.DVD
4.Blue Ray
İzleme mesafem 3,5 metre
 
1.Digitürk performansı:
LCD yi açar açmaz panelin plazmaları andırdığını fark ettim ve yansıma yapacağını düşündüm fakat görüntü gelince inanılmaz bir parlaklık vermeye başladı ve görüntü yansıma yapmıyordu. Gündüz televizyon yansıma yapmıyor kafasında acaba soruları olanlar varsa belirteyim.Ancak yeri itibariyle LCD ye de direkt güneş ışığı gelmiyor. Akşam ise karanlık sahnelerde televizyon izleme hizanızın arkasında bşr ışık lamba varsa onun yansımasını görebiliyorsunuz. LG de bunu göremiyordum. Ama büyük bir problem değil.
Açıkçası kardeşimin evindeki Samsung 40R82 yi inceleme fırsatım olduğundan bende Samsung’un DNIE motorunun pek de doğal olmadığını düşünenlerdenim. Bunda da aynı şeyin olacağını düşünüyordum ama DT performansını görünce gayet memnun kaldım ve o doğal olmayan görüntü iyileştirmesi F86 da yoktu.Ayrıca 46” pek küçük bir boyutta değil pikselleşmenin daha
fazla olacağını düşünüyordum fakat 3,5 metreden görüntü çok net.
Fakat 100Hz yi son derecesinde kullanmak biraz problem yaratıyor. 100Hz özelliğini en üst seviyeye ayarladığımda hızlı hareketler gölge bırakarak ilerliyor. Ama aynı özelliği blue ray ve PS3 te kullandığımda görüntü çok akıcı.
Özelikle maç görüntüleri beni çok memnun etti belirtmeliyim. LG de futbolcuların uzak çekiminde hep pikselleşme oluyordu fakat F86 böyle bir problem yok. 
2.PS3 Performansı:
Ülkemize PS3 piyasaya verilmeye başlamasından itibaren muhtemelen ilk alanlardan birisi de benim. Hemen ardından da gidip LG LCD yi almıştım. Çünkü ozamanlar hem FullHD ler çok pahalıydı ( HD Readyler de öyleydi) hemde 1080P ile 720P nin çok fazla fark etmeyeceğini düşünüyordum.Zaten o ilk görüntüyü görünce insan fazlasıyla tatmin oluyor ve 1080P o fiyata aklına bile gelmiyordu.
Ama yanılmışım!
Böyle bir görüntü olamaz PS3 te 720p ye ayarlı olan yerleri hemen 1080P yaptım ve ilk işim grafiklerini çok beğendiğim NBA 2K8 i koymak oldu. Bir de LCD büyük de olsa ben oyunu hep ön sehpanın üzerine oturup öyle oynuyorum 2 metreden ve bir an kendimi Madison Square Garden da gibi hissettim. Fakat görüntü biraz fazla siyaha yakın gibi geldi biraz parlaklık arttırınca görüntü daha da güzel oldu.
Sonra grafikleri çok da iyi olmasa da PES2008 i koydum. Oynayanlar bilir pes te ceza sahasına hızlı yüklenmelerde ve bazı ataklarda akıcılıkta yavaşlama olur. Samsung da yoktu diyemiyeceğim tabi ki ama çok azalmıştı bunu söyleyebilirim (sanırım 100hz nin etkisi) ben bu yavaşlamanın hep oyundan veya ps3 ten kaynaklandığını düşünürdüm.
Fakat COD4 te bakış açımı sağa sola hareket ettirirken çok da hızlı dönemediğini fark ettim şimdi bunun çözümünü arıyorum. Oyundan mı kaynaklanıyor derken Half Life ta öyleydi. Burada pek memnun kalmadım ya da henüz alışamadım.
 
3. DVD
İnanılacak gibi değil ama neredeyse DVD görüntüleri BlueRay kadar güzel LCD nin dibine girdiğimde bile pikselleşme kesinlikle yok! DT bir yana PS3 zaten görüntü
kalitesi belli ama DVD görüntüleri resmen beni şok etti bu kadar güzel olabileceği aklımdan hiç geçmemişti.
DT deki gibi hareketli görüntülerde gölgelenmeye hiç rastlamadım DVD izlerken.

 
4. BlueRay
Zaten bu konuda yorum yapmaya bile gerek yok.

 
Sonuç olarak
Artılar:
-SD yayınları gayet başarılı (Özellikle maç koliklere tavsiye e
derim maçlardan çok memnun kaldım)
-3-4 metre arası
için 46” kesinlikle ideal 40” – 42” bana göre artık küçük
-DVD performansı mükemmel!
-Siyahlar ve beyazlar çok iyi - Panel neredeyse bir plazma kadar siyahları çok siyah gösteriyor
-PS3 oyun oynamak çok zevkli
-Dinamik veya değil kontrastın gerçekten yüksek olduğunu salona verdiği ışık kümesiyle hissettiriyor.
-Tasarımı çok şık

Eksiler:
-Speakerlar kesinlikle iyi
ses vermiyor özelikle yüksek sesle izleyenler için
-Ekran ayarlarını çok iyi yapmak gerekiyor aksi halde 100Hz de izleyeceğim diye eziyet çekiyorsun.
-100hz farkını SD yayınlarda pek hissettirmiyor(bu da normal sanırım)
-RCA girişi sadece panelin yanında var arkasında yok.
-Kumanda LCD ye az gelmiş(Basit kalmış)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !