PIRANHA AQUA X TYPE USB & KART OKUYUCULU DVD/DIVX OYNATICI INCEL

inceleme yazısı sahibi : deli-prof  www.deli-prof.net

Önemli bilgilendirme: Korktuğum başıma geldi. Aleti 5. gününde hiç bir CD veya DVD medyayı artık okumuyor. DVD sürücüsünde arıza var sanırım. İşçiliğin berbat olduğunu aşağıdaki incelemede zaten söylemiştim. Kendi DVD sürücüsünü söküp başka bir tane takmayı deneyeceğim.

Cihazın kasasını açtım. Arızasını kendim düzelttim. Detaylı bilgiler aşağıda.
Piranha Aqua X Type DVD / DivX Player İncelemesi
Herşeyden önce: İmla ve yazım hatalarına hiç dikkat etmedim. Düzeltmeye de ayıracak vaktim yok. Düzeltir veya beni uyarırsanız ben düzeltebilirim. Şimdiden peşin peşin özür diliyorum.
"Ayrıca ben kaliteye düşkün olduğum için cihazın işçiliğini yerden yere vurdum :) Çoğu arkadaş bana katılmayabilirler. Gazıma gelmeyin çok :) Cihaz ortalama olarak kalite açısından fena değil idare ediyor :) Şimdiden bunu da söylemiş olalım."
Yaklaşık 3 seneye yakın bir süredir Vestel DVD – Divx Player 4500 kullanıyordum. Son 2-3 aydır lensinde oluşan bir arıza nedeni ile hiç bir CD’yi okumuyor artık. Servise gidip uğraşmak istemedim. Zaten ne zamandır USB girişi olan bir DVD-DivX player almayı düşünüyordum. Yaptığım araştırmalar sonucu geçen hafta Piranha Aqua X Type DVD / DivX Player almaya karar verdim.
www.weblebi.com üzeriden sipariş verdim. Siparişi verdikten üç gün sonra elime ulaştı. Kutusundan başlayarak detaylı bir inceleme hazırladım. İnceleme esnasında boş bol daha önce kullanmakta olduğum Vestel 4500 modeli ile kıyaslama yaparak izahlar vermeye çalışacağım.
Buyrun okuyun.

Resmi olarak belirtilmiş olan Cihaz Özellikleri
Genel Özellikler
# SD/ MS/ MMS KART ve USB bellekten müzik dinleme ve film seyredebilme
# DVD, DIVX, Vcd, SVCD, HDCD, CDDA, DVCD, MP3 ve CD Oynatıcı
# Divx 3.11, DivX 4.x, DivX 5.x, DivX 6.0, DivX Ultra ve Xvid formatlarında sıkıştırılmış MPEG4 standartları desteği
# MPEG4 Dosyalarında Türkçe altyazı desteği
# DivX alt yazılarında arka plan, çerçeve ve harf renklerini seçebilme
# Kodak Picture CD, JPEG Resim CD görüntüleyebilme
# Resimleri slayt modunda gösterebilme
# CD, CD-R/CD-RW ve DVD, DVD-R/-RW, DVD +R/+RW disk türlerini destekleme
# Tam fonksiyonlu uzaktan kumanda
Video Özellikleri
# Video Çözünürlükleri: Interlace/ Progressive/ HD 720P
# 720P türünde High Definition çözünürlük desteği
# Progressive tarama (Y/Pb/Pr)
# 4:3 Pan and Scan, 4:3 Letter Box and 16:9 Geniş ekran formatları
# Skart, kompozit, S-video ve component (YUV) Video bağlantısı
# PAL, NTSC Uyumlu 
ses Özellikleri
# Dolby Digital ve AC-3/DTS dijital ses çözücüleri
# Koaksiyel, Optik- S/PDIF, 5+1 Kanal ve Stereo ses bağlantısı
# Pro Logic ve Pro Logic II modları (Gerçek/ Müzik/ Film/ Matrix/ Özel)
# Ekolayzer (Standart/ Klasik/ Jazz/ Rock/ Pop/ Dans/ Özel)
Diğer Özellikler
# OSD (On Screen Display) ile ekran üzerinde bilgi gösterme
# Türkçe ve İngilizce OSD dil seçenekleri
# Ekran koruyucu
# Çocuk kilidi ve ebeveyn kontrolü – parola koruma
# Çok açıdan izleyebilme (Kullanıcı seçimli kısa mesafe, yan, panoramik vb. görüntü açıları)
# Başlık/bölüm/seslendirme/altyazı/açı seçimi
# DVD diskler için çoklu dil desteği
# Kademeli ve 16X hızlı/yavaş oynatma
# Zoom özelliği
# Süre gösterimi (Gösterilen/Kalan/Tümü)
# Tekrar çalma
# Anti-parazit, anti-şok, hata düzeltme özellikleri
# ~90-260V 50/60Hz
# 47 (U) x 26 (G) x 10 (D) cm Ambalaj boyutları

Kutu

Standar karton kutu. Rahat taşımak için kapağına bir sap eklenmiş. Fazla büyük değil. Kapağını açtığınız zaman doğruca poşete ve koruma köpüklerine yerleştirilmiş cihaza ulaşıyorsunuz. Aksesuarlar cihazın kutu ile arasında kalan boşlukta bulunuyor.

Kutu İçeriği

Piranha Aqua X Type DVD / DivX Player Naylon poşet içinde ve köpükler ile desteklenmiş.
Kendinden kapanmalı bir poşet içinde şunlar mevcut
-Uzaktan kumandası
-2 adet AAA kalem pil --> Piller Panasonic gibi gözüküyor ama aslında PenesamiG marka bilinmez bir şey :)
-Composite Video Kablosu (3 uçlu)
-Türkçe kullanım kılavuzu
-Garanti kağıdı
--SCART Kablosu çıkmıyor.

İlk izlenimler
Herşeyden önce; cihazın dış kasası ve kumandası sanırım piyasadaki en kalitesiz malzemelerden üretilmiş. İşçilik adına kesinlikle bir şey yok. Cihazın arkasındaki optik çıkış bende yamuk duruyordu. Elimle düzelttim. Ön yüzde bulunan Hafıza Kartı ve USB giriş bulunan bölmenin kapağı inanılmaz dandik. Kumandası sanki oyun hamurundan üretilmiş ve fırında kurutulmuş hissi veriyor. Beraberinde gelen composite kablo ve uçlarıda aynı kalitesiz seviyede.Detaylara başlıyoruz.
Cihazı fişe taktığımda DVD Player bölmesinde mavi bir ışık göze çarpıyor. Açıkçası bu hoş gözüküyor ve Likit Kristal Göstergesi yeterince parlak seviyede. Cihaz kasası ve kumandası Vestel 4500 ile karşılaştırıldığında solda sıfır ama görüntü uzaktan hoş.
 
Daha önce okuduğum yazılar ve değerlendirmeler doğrultusunda ilk işim Eject düğmesine basmak oldu. DVD Sürücü kapağı dışarı açıldı. Nasıl kelimeler ile ifade etmek lazım bilemiyorum ama sürücü çekmecesi şeffaf mikadan yapılmış. Üzerine doğrudan DVD veya CD koyabileceğiniz kadar dışarı çıkmıyor. Medyayı hafifce ucu kasa içine girecek şekilde sürücüye yerleştirebiliyorsunuz. Çekmece o kadar inceki en ufak bir çarpma durumunda kırılacak izlenimi veriyor. Açıkçası bu iyi değil zira evde çocuklar veya sakar birisi varsa gerek yanlışlıkla eli çarparak gerekse kendileri bir şey seyretmek üzere içine medya koyarken rahatlıkla kırabilirler.
 
Sürücüye bir medya yerleştirmeden önce menülerini inceledim. Açıkçası menüler Vestel 4500 ile kıyaslandığında daha derli toplu ve güzel gözüküyor. Ayarlanabilecek daha fazla seçenek mevcut. Türkçeleştirilme yapılırken maalesef ı ş ç gibi harflerde boyutsal sorunlar oluşmuş ama bu gözü çok rahatsız etmiyor. Bazı harfler ise yanlış görüntüleniyor I yerişne ş gelmesi, Yükleniyor.. yerine Yükleniyorçç yazması gibi. Çok önemli bir konu değil ama estetiğe önem verenler üzülecekler. (hoş cihazın işçiliğinin berbatlığı yanında bu husus devede kulak :) sonuçta basit bir FW ayarı ile düzeltilebilir.)

Alıntı Başlıyor
selodonanimhaber lakaplı arkadaşımızın gönderdiği menü resimlerine ait linkler.
http://www.loadtr.com/19571-piranha1.htm
http://www.loadtr.com/19574-piranha2.htm
http://www.loadtr.com/19575-piranha3.htm
http://www.loadtr.com/19576-piranha4.htm
http://www.loadtr.com/19578-piranha5.htm
http://www.loadtr.com/19579-piranha6.htm
http://www.loadtr.com/19581-piranha7.htm
http://www.loadtr.com/19584-piranha8.htm
http://www.loadtr.com/19586-piranha9.htm

Dijimagic lakaplı arkadaşımızın gönderdiği cihaz resimlerine ait linkler.
http://www.fotocunuz.com/images/34621100_7328.JPG
http://www.fotocunuz.com/images/47444100_7329.JPG
http://www.fotocunuz.com/images/74460100_7330.JPG
http://www.fotocunuz.com/images/72158100_7331.JPG
http://www.fotocunuz.com/images/68229100_7334.JPG
Alıntı Bitiyor

Ses çıkışı için Downmix (5+1 ses sisteminiz yoksa sesi 2 kanala indirgeme ayarı), ön, arka, center hoperlörler için gecikme sürelerini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca Stero mod için sağ sol, mono gibi çeşitli dağılım ayarları mevcut. 5+1 Ses ayarlaması için bir demo modu konulmuş. Bildiğimiz standart sırası ile ilgili kanala hışırtı gönderme sistemi. Açıkçası Vestel 4500'de bu işlem esnasında ekrandaki 5+1 ses görüntüsü üzerinde hangi hoperlöre ses gönderildiği gösteriliyordu ancak Piranhada bunun yerine menü altında SAĞ, SOL, R SAĞ, R SOL, CENTER gibi yazılı ifadeler kullanılmış. Çok estetik ve de önemli bir nokta değil ama Vestel gibi görsel olsa daha hoş olurdu.
 

JPEG slaytlar için geçiş ve görüntülenme sürelerini ayarlayabiliyorsunuz.


Çocuk kilidi iyi düşünülmüş. Altı haneli bir şifre ile cihazı kitleyebiliyorsunuz.


Dil seçimi içinde sadece Türkçe ve İngilizce mevcut.
Medya Ortam Testleri
Cihaza çeşitli CD, CD-R, CD-RW, DVD, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, medyaları okuma performansı ile işleme başladım. Elimdeki medyaların tamamını okudu. Herhangi bir sorun çıkartmadı ancak orjinal DVD ile kopya CD ve DVD'yi tanıma süresi değişiyor. Örneğin bir CD-R taktığınızda diski tanıma süresi 5-10 saniye sürebilirken orjinal DVD taktığınızda bu süre 2-5 saniye sürüyor. Normal bir durum. Öte yandan kopya medyaları okurken çıkarttığı kafa sesleri açıkçası beni endişelendirdi zira Vestel 4500 bu tarz sesler çıkarmaya başladıktan 3-4 ay sonra hiç bir CD'yi okumaz hale gelmişti. Cihazın işçilik ve ucuzluğu göz önüne alınırsa okuma kafa ve lazerinin kısa süre içinde pörtleyeceği tahmin edilebilir. Ancak iki senelik garanti süresi boyunca bozulmazsa zaten ekonomik ömrünü doldurmuş demektir.

MMC kart slotu ise daha çok hoşuma gitti. Cihaz içinde herhangi bir medya yokken (CD, DVD) MMC kartı taktığımda saniye dahi geçmeden içeriği ekrana geldi. Ayrıca erişim ve okuma hızıda gözle görülür derecede daha hızlı.

Pek çok arkadaşın yazdığı gibi USB girişi external diskleri destekliyor. Harici güç kaynağı olan 3,5" 80 GB samsung disk içeren USB 2.0 External diski bağladığım anda cihaz bunu gördü. Disk FAT32 formatlıydı.

Ayrıca keşfettim ki eğer taktığınız EXTERNAL HDD birden fazla FAT32 bölümü içeriyorsa (örneğin 300 GB lık bir diskinişz var ancak siz 100 GB lık 3 farklı partition açmışsınız) kumanda üzerinde bulunan Goto tuşuna basarak önce USB ardından ilgili bölümü seçebiliyorsunuz. Birden fazla bölüm olduğunda hepsinin içeriğini ayrı ayrı okuyabiliyor. Bu çok hoş bir özellik olmuş.Eğer Harici USB disk bağlayacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta harici kutunun kendine ait güç kaynağı beslemesi bulunması gerektiği. Aksi takdirde cihaz kendi USB girişi ile disklere güç sağlayamıyor.
USB Özelliğini incelerken keşfettiğim bir şey ise (klavuzlarında yer almayan bir durum) dosyaların özelliklerini görüntüleyip yeni klasör oluşturabiliyorsunuz. Hatta bir dosyayı silip, adını değiştirmek kopyalamak mümkün. Yapmanız gereken tek şey ilgili dosya veya klasör üzerindeyken kumandanın DISPLAY tuşuna basmak. Bu özellik MMC kart içinde çalışıyor. Bir kaç dosyayı sildim. Bir kaç dosyanın adını değiştirdim. Yeni klasör oluşturamadım. Herhangi bir dizinde iken PBC tuşuna basarsanız o dizini kopyalama veya taşıma işlemleri için standart dizin olarak seçiyor.
Cihaza aynı anda DVD, MMC ve USB üzerinden bağlı 3 bölüme sahip bir disk takılı iken cihaz hepsini sorunsuz gördü. GOTO komutu ile sorunsuzca hepsinin arasında dolaşabildim. Ayrıca gerek MMC gerekse USB üzerinden bağlı olan diskin her üç farklı bölümünede teker teker girerek PBC tuşuna bastım ve HEDEF KOPYALAMA / TAŞIMA dizini olarak bu medyaları teker teker test ettim. Mükemmel bir sonuç elde ettim; DVD, USB ve MMC ortamlarından dosyaları seçtiğiniz hedefe dilediğiniz gibi taşıyabiliyor veya kopyalayabiliyorsunuz. Elbette DVD veya CD'ye bir şey yazmanız mümkün değil. Kopyalama işlemi esnasında ekrana X / 100 gibi bir gösterge çıkıyor ve dosyanın kopyalanma / taşınma yüzdesini değiştirerek size bilgi veriyor. Pratik olarak nerede kullanıcaz bilemiyorum ama herhangi bir medya içindeki dosyaları bilgisayara ihtiyaç duymadan taşıyabilmek güzel bir olay. Eğer FW üzerinde gerekli çalışmalar yapılırsa bu özelliklerden faydalanılarak daha çok işler yapılabilir.

Bir diğer merak edilebilecek husus ise USB bağlantısı ile harici CD veya DVD sürücüsü destekleyip desteklemediği. Maalesef desteklemiyor. Test ettim cihazı görmedi.Özetlersek medya ortam testlerinden cihaz geçti.

Medya İçerik Testleri
Öncelikle şunu belirteyim: 12.09.2007 tarihinde DivX Test 2.0 CD'si ile tam bir medya uyum ve cihaz test işlemi yaptım. Yaklaşık 1-2 saatimi aldı. Sonuçlarını DivXTest.com adresine gönderdim. Onaylandığı zaman oradaki test sonuç sayfası linkini buraya ekleyeceğim.
Gerek CD gerekse DVD'lerde eğer içerik fazla kalabalıksa cihazın buna uyum göstermesi biraz zaman alıyor. Klasörler ve dosyalar arasında dolaşmak insanın canını sıkıyor. Vestel 4500 bu noktada sanki daha başarılıydı. Ancak bunun DVD Okuyucunun performansından kaynaklandığını düşünüyorum zira MMC kart ver USB girişlerinden bağlantıda böyle bir durum söz konusu olmadı.

Cihaz QPEL dahil olmak üzere çok çeşitli codecleri destekliyor. Teker teker burada yazmayacağım ancak Fotoğraf Makinasının hafıza kartından bulunan AVI dosyalarını codec desteklenmiyor diyerek açmadı.

Altyazı dosyalarında sorun göremedim. Çok farklı seçenekler denemedim ama genel olarak 8-10 farklı Cd içindeki altyazıları sorunsuz açtı.
.sub + .idx uzantılı DVD'den riplenmiş alt yazıları okuyabiliyor. Bu durumda alt yazının küçük olma sorunu ortadan kalkıyor. Ancak altyazı ayarları ile oynayıp görüntüsünü düzeltmek gerekli. Aksi takdirde pek hoş gözükmüyor.

Vestel'de olmayan çok güzel bir özellik alt yazının konumu ekranda ayarlanabiliyor. Standart olarak ekranın altına yakın bir hizada görüntülenirken dilerseniz bunu kumanda üzerindeki tuşlar ile ekranın orta kısmından yukarı kadar 50 adım içinde taşıyabiliyorsunuz. 16:9 formatındaki filmlerde ekranın altında ve üstünde kalan alanlarda alt yazıyı görüntülemek böylece mümkün hale gelmiş ki Vestel'de bu çok canımı sıkan bir özellikti. Öte taraftan alt yazı boyutu inanılmaz derecede küçük. 2,5 - 3 metreden 72 ekran bir televizyonda bile zar zor kabul edilebilir ölçülerde olduğunu söyleyebilirim.

Resimde orjinal altyazı boyutunu görüyorsunuz.


Bir arkadaşımız. bu problemi çözen özel bir FW yayınladı. Ben bu FW'yi henüz kurmadım. Gelecek günler içinde denemeyi düşünüyorum. Ancak bu FW altyazı rengi ve arkaplan ayarlarını imkansız hale getirdiği söylendi. Açıkçası buna ihtiyaç yok zira bu ayarları zaten kumanda ile filmi seyrederken yapamıyorsunz. Önceden menü ile yapmış olmanız gerekiyor. --> Yanlışmış. Filmi izlerken SETUP düğmesine bastığınız anda film duraklatılıyor ve DİĞER AYARLAR menüsünden altyazı arkaplanı, kontürü ve rengi belirlenebiliyor, değiştirilebiliyor.


Bilgilendirme: Modlanmış FW ile alakalı aşağıda pek çok alıntı ve bilgi ayrıca mevcut.
Cihazın tespit ettiğim negatif yönlerinden birisi ise film izlerken belli bir zamana gitmek istediğinizde TIME tuşuna basınca çıkan GOTO giriş ekranı. VESTEL 4500'de bu ayarı açtığınızda size filmin tam süresini (ve yanlış hatırlamıyorsam bulunduğunuz zamanı) görüntülüyordu. Piranha'da ise sadece gidilecek zamanın girilebileceği bir boş alan geliyor. Çıkacak yeni FW ile çözülebilecke basit ama faydalı olabilecek bir özellik. Maalesef şu anda mevcut değil.
 
DVD medyalar için sesler ve altyazılar arasında dolaşmak kumanda üzerindeki tuş ile kolaylıkla sağlanabiliyor. Ancak bu işlem esnasında geçiş yaptığınız ses ve altyazı bilgisi ekranda çok kısa süre görüntüleniyor. Bu hoşuma gitmedi. --> Sadece DVD Filmlerde ses bölümlerinin isimleri oldukça uzun olduğundan (Dolby 5+1 Turkish 12/21 gibi) gözleriniz hızlı çalışmalı. Diğer ortamlarda sorun yok.

MP3 dosyalarını sorunsuz okudu. Bazı arkadaşlar zaman zaman takılmalar oluyor demişler. ben yaşamadım. İçinde 300 akdar MP3 bulunan bir klasörü 2 saat boyunca sorunsuz çaldı.

Alıntılar Başlıyor
selodonanimhaber: sub, srt, ssa, smi uzantılı altyazı (idx hariç) dosyalarını gösteriyor.
osmanemmi:
Alıntıdır.
- Görüntü kalitesi arkadaşla beraber izlediğim aynı filmde Vestel'e fark atması.
- İlk denediğim özellik QPEL. Sorunsuz, takıntısız, atlamasız, pixellenme olmadan oynatabiliyor.
- DivX 3, DivX 4, DivX 5, XviD (son filmler dahil) sorun yok.
- Ac3, MP3, OGG, DivX Audio ve Microsoft PCM ses kodek'li filmlerde sorun yok. DTS sesli divxlerde aynı diğer Playerlarda da olduğu gibi ses yok görüntü var.
- Yüksek çözünürlüklü 768* ve 800* leri ( 720 üstü ) açmadı. Ses ve altyazıları oynatıyor fakat Görüntü yok.
- Dosya/klasörleri 16 harfe kadar yazabiliyor. Lost.S01E12.abcd gibi
- CD/DVD içerisinde dosya/klasör de sayı sıkıntısı olmadı. 12 bölüme kadar olan dizileri gösteriyor.
- CD/DVD içerisindeki altyazı dosyalarını göremiyorsunuz. Yani hariçte altyazı seçilemiyor. Filmi seçtikten sonra kumandadaki "subtitle" den ne kadar varsa seçebiliyorsun. 004/006 gibi. Bu DVDfilm izlerkenki özelliğin aynısı.
- MoMo, JupiT, UnSeeN, GRT lerde görüntü açısından sorun yok. Oynatabiliyor. ( tabiki, çözünürlük ve ses kodeklerine göre.)
- Altyazı dosya ismi, görüntü dosya ismi ile aynı olmalı. Üzerinde beyaz renkle geliyor. Harfler arası biraz boşluklu. Tek satırda 39 harf sayabildim en fazla.
- Wordwrap özelliği yok. Yani tek satırda 39 harften fazla sayıdaki cümleleri bir alt satıra kesmesi. Ve sanıyorum 2 satırdan fazla altyazıları göstermedi.
- srt, sub, idx uzantılı altyazı dosyalarını sorunsuz okuyabilmekte.
- Alet üzerinde, görüntü renk, parlaklık ve kontrast ayarı yapılabilmekte.
- Wide Screen görüntüyü alt ve üstte boşluk olmadan LCD TV yine WS olarak oturtabiliyor.
- Dual filmlerde sorun yok. Ses geçişi rahatlıkla yapılabilmekte.
- Resimleri önizleme yapabiliyorsun.
- Bu alette dosya boyut ve filmlerdeki 2 saat sorunları YOK. Nero Expres ile Veri Data olarak yazdığım 2GB üstü ve/veya 2 saatten uzun filmleri sorunsuz altyazı ile beraber oynatabiliyor. Bundan sonra AFR riplerinde dosya bölmelerine SON.
- x264 'lü dosyayı görüyor ama ses var görüntü yok. Altyazı var.
- mkv uzantılı dosyları görmedi bile.
- USB ve card reader bölümlerindede sorun yok. Edinilen bilgilere göre 3,5 luk HDD harici kutularına yerleştirilmiş, FAT formatlı 300 GBye kadar olan HDDleri görebiliyor. Yani taşınabilinir 2,5luk hddlerde sorun oluyormuş. Gücünü adaptörler vasıtası ile alabilen hddlerde sorun yok.
- 2GB boyutlu flash bellekte sorunsuz divxleri oynattı.
- mp3 dinlerken menüde gezebiliyor resimlere bakabiliyorsun.
- DVD içerisinde Klasör sayısı sınırlaması yok gibi. 34 adet attım, hepsini gösterdi.
Stabilo
1. WAF,WIDEM... vs. release gruplarının yapmış olduğu bütün DivX filmleri oynatıyor.
2. 2.0 Gb'ın üzerindeki dosya büyüklüğüne sahip UnSeeN ve GRT gibi release gruplarının Divx filmlerini de oynatıyor.
3. Ayrıca qpel ve gmc codecli filmleri de mükemmel bir şekilde oynatıyor.
4. Altyazıları filmin ismiyle aynı olmaması durumunda bile önce film dosyasını seçtikten sonra subtitle tuşuyla seçmene olanak veriyor.(Fakat video görüntüsüyle aynı klasörde olacak)
5. Görüntü kalitesi vestele göre oldukça kaliteli sanki philips gibi bir izlenim verdi bana.
6. DVD performansı harika. Kopya ve orjinal olmak üzere birçok dvd denedim hatta toshiba dvd recorder'da kaydedilmiş dvd formatındaki görüntüleri bile sorunsuz oynattı.
7. Aynı video dosyasındaki farklı ses kayıtlarını audio tuşu ile sorunsuz değiştirebildim. (Dual riplerde sorun yok yani)
8. Altyazıya border (yani kenarlık) ekleyebiliyorsunuz hatta renk seçenekleri bile var.
Dr. Power
Cihazın Nero digital film desteği var.. Nero sitesinden film indirip görebilirsiniz... DVD veya divx lerinizi nero digital movie ye çevirip izleyebilirsniz bilginize
Alıntılar Bitiyor

5+1 ses sistemim bozuk olduğu için sadece Downmix modunda deneme yapma imkanı buldum. DTS hariç tüm ses modlarında analog çıkış alabildim. Açıkçası 5+1 ses sistemi bağlı dahi olsa DTS için kendisi bunu çözüp 5+1 kanala analog dağıtabiliyor mu bilmiyorum ama şüpheliyim. Sanırım sadece optic dijital çıkışdan bunu veriyor. 5+1 sistem tamir olur olmaz bunu deneyeceğim.
Evet arkadaşlar sonunda bozulan 5+1 ses sistemimim tamir ettirmek yerine Logitech Z5500 alarak ses çıkışlarını test ettim.
Digital ve Optik çıkışlar problemsiz çalışıyor. Cihaz kendisi 5+1 decode ederek kanallara sesi dağıtabiliyor sorun yok ancak yüksek ses çıkışı sakın beklemeyen mecburen ara bir amfi katına ihtiyacınız var. Konuyla alakalı yazabileckelerim bu kadar.
Görüntü kalitesi fena değil. Vestel'den çok bir farkını görmedim. Ama sırf bu iş içinde kılı kırk yarıp test yapmadım. Beni rahatsız edecek bir durum söz konusu değildi. Bazı arkadaşlar görüntü kalitesinin VESTEL'den çok daha iyi olduğunu belirtmişler.

720p özellikli HD videoları oynatmıyor! Maksimum 800x600 çözünürlük destekliyor. Bu çözünürlük ve altı videoları 720p çıkışını aktifleştirerek HD uyumlu bir ekranda UPSCALE yapabiliyorsunuz. Kendim denemedim ama bu şekilde belirtmiş diğer arkadaşlar.

Kumadası inanılmaz dandik bir cihaz. Düğmeler koptu kopacakmış gibi duruyor. Ayrıca kumanda üzerindeki tuş dağılımını ebleh birisi yapmış sanırım. Genelde Play, Stop, İleri Geri sarma tuşları ortalarda bir yerde olurki rahatlıkla kontrol edebilin. Kalkmışlar bu tuşları en sağ alt köşeye koymuşlar. Kumada ergonomisi SIFIR. Eğer eğitilebilir bir multi kumandanız varsa derhal bütün tuşları programlayıp bu kumandayı gözden ırak bir yere kaldırmanızı tavsiye ediyorum. Kumanda resmini yukarıda vermiştim.

Vestelde olmayıp bu cihaz üzerinde olan en güzel özelliklerden birisi ise kumanda üzerinden ses ayarı ve MUTE özelliği olması. Açıkçası Creative 6600 5+1 ses sisteminde kablonun boyu kısa geldiği için ikide bir kalkıp ses ayarlamaktan bıkmıştım. Bu özellik hoş olmuş.

Son bölümlere geçmeden diğer hususlara değinmek istiyorum. Cihazın CHIPSET'i ESS Phonix. Bu güzel bir bilgi zira yazılımı değiştirilebiliyor ve güncellenebiliyor. Konu ile alakalı Piranha'nın bazı arkadaşlara gönderdiği bilgi maili şöyle.

Alıntı Başlıyor
Ess Phoenix AQUA Q ve X type modellerinde kullanılan işlemcidir, Sunplus ise MEDİA MONSTER modelinde kullanılan işlemcidir. Yani AQUA modellerinde güncelleme yapılabilir (yeni bir yazılım yapıldıktan sonra ) fakat MEDİA MONSTER a müdahale etmemiz söz konusu değildir .
Alıntı Bitti

Bu ChipSet ile alakalı daha fazla bilgi için:
ESS Chipset Detay

Stabilo arkadışımızın gönderdiği orjinal FW dosyası:
http://rapidshare.com/files/34038990/Aqua_X_Type.rar.html

Metebe arkadaşımızın hazırladığı değiştirilmiş FW dosyası:
http://rapidshare.com/files/34921049/Piranha_Aqua_X_Type_by_MeTePe_beta2.zip.html

Metebe arkadaşımızın hazırladığı bir diğer değiştirilmiş FW dosyası:
http://rapidshare.com/files/35013054/Piranha_Aqua_X_Type_by_MeTePe_beta3-_er_eveli.zip.html ---> Font gölgeli ve daha okunaklı.

FW yükleme ile alakalı yazılanlar
Yeni yazılımı veri CD'si ile (cd label bölümüne bank30 yazın) nero ile finalize ederek mümkünse 4 X hızında yazdırınız.
Cd'yi cihaza takınca ekrana Firmware Upgrade menüsü gelicek.
Sonra enter yazısına select yapınız. Ekranda flash write-erase yazısı sürekli dönecek.
Sonra cihaz kendiliğinden standbye durumuna düşecek.
Cihazı açmadan CD'yi (tekrar upgrade yapmaması için) çıkartın ve cihazı açın.

USB'den yüklemek için bank30 dosyasını diskin ana dizinine koyup USB bağlantıyı yapmanız gerekiyor.

Metepe'den Alıntı
Bütün cihazlarda güncelleme sırasında sorun çıkma olasılığı vardır.. Bunun 3 nedeni olabilir:

1. Cihazda üretimsel hata vardır
2. Yazılım yükleme işlemi yanlış yapılmıştır
3. Yüklenen yazılım bozuktur.

Yukarıda resmi görünen yazılımı ben hazırladım ve sorun çıkarması olasılığı neredeyse hiç yoktur. Ayrıca yazılım şu ana kadar en az 4-5 kez denenmiş durumdadır.

Yazılım güncellemek HER ZAMAN RİSKLİDİR! Firmanın size sunduğuyla yetinebilirsiniz veya riski göze alırsınız. Kumarda kaybettiğinizde kimseyi suçlayamayacağınız gibi bunda da kimseyi itham altında bırakamazsınız.

Saygılar..
Alıntı Bitti

Önemli not: Bu özel FW yükleme sorumluluğu tümüyle kullanıcının kendine aittir. Kimseyi hiç bir şey için sorumlu tutmazsınız!

Değiştirilmiş FW yüklendikten sonra alt yazı boyutu ve şekli:
 
selodonanimhaber arkadaşımızın Internete yüklediği taranmış klavuz dosyası:
Piranha Klavuz
Cihazın içinin fotoğrafları geçen bazı sayfalardaki mesajlarda mevcut. Bunalra ayrıca yer vermedim.
Bazı arkadaşlarımızın kendi kısa incelemeleri mevcut. Laf kalabalığı olmasın diye buraya almadım. Kusura bakmasınlar :)

Cihazın İçi
Evet arkadaşlar. Son olarak bu akşam cihazın içini açtım. Daha önce yazdığım gibi DVD sürücüsü arızlanmış ve hiç bir CD / DVD'yi okumuyordu.
Öncelikle şunu belirtmek lazım ki cihazın açılması hayli zor zira üst kapak ön panele çift tırnakla bağlı. Bu tırnakları açmaya çalıştığınız zaman üst kapağın önünde bulunan ince oturtma hattına baskı yapıyorsunuz, aynı zamanda yanlardaki vida yuvaları içe doğru bombeli. Kısacası kapağı açarken biraz zorlandım.

Arızayı kapağı açar açmaz giderdim. Üst kapak DVD sürücünün üst tarafında medya dönerken tutucu görevi yapan kısma baskı uygulamış bu yüzden cihaz medyaları döndürememiş. İşçiliğin ne kadar kötü olduğunu söylemiştim değil mi? :)

Cihazın iç resimlerini gönderemiyorum zira bu gün büyük kızım biricik fotoğraf makinesini bozmuş. Bakalım sanırım yeni bir makine alıcam yakında onun incelemesini aynı evsafta göndeririz :)

Chipset artık gözükmüyor çünkü ısınma problemleri daha önce bazı arkadaşlarca dile getirilmişti bu yüzden chipset üstüne kocaman bir pasif soğutucu yapıştırılmış.

DVD Sürücüyü değiştirmek mümkün değil çünkü standart DVD sürücü değil. Kontrol kartı cihazın anakartı üstünde. Bu maliyeti düşüren bir unsur ancak lazer kafası, kafanın bağlı olduğu step motor ve medyayı döndüren motor direkt bu ana sisteme bağlılar. Bu yüzden DVD sürücüyü değiştirmek veya üzerinde oynama yapmak mantıklı gözükmüyor. Ancak okuma kafası filan değiştirilebilir ki buda modding adına bir anlam ifade etmiyor.

Ön panaelde bulunan mavi ışıklar basit ledlerden geliyor. Bunları değiştirmek mümkün.
Yukarıda yazdıklarımın dışında ise yapılabilecek hiç bir şey yok.

Toparlayalım.
ARTI YÖNLER

+Cihaz bütün medyaları okuyur.
+Pek çok codeci destekliyor.
+720P çıkışı mevcut.
+USB ve kart okuyucu çok güzel özellikler
+Harici HDD bağlanabiliyor. --> sadece bunun için aldım zaten
+Altyazı konumu ayarlanabiliyor.
+Pek çok eksik yönü FW geliştirilerek rahatlıkla çözülebilir.

EKSİ YÖNLER
-İşçilik inanılmaz dandik.
-Kullanılan malzeme inanılmaz dandik.
-Player okuyucu çekmecesi kırıldı kırılacak.
-Kumada tuş yerleşimi çok eblehçe yapılmış.
-OSD bilgileri ekranda kısa süre kalıyor.
-Kısa sürede bozulacakmış izlenimi veriyor.

Bilinen Kusurlar
-Zaman zaman (nadir olarak) ses ve görüntü senkronu bozulabiliyor.
-Bir kaç kez yoğun test ortamında sesde kesilmeler baş gösterdi. Görüntüde problem olmadı.
-Eğer medya içinde ileri geri sarma, zamana atlama yaparsanız altyazıda kayma oluşabiliyor.
-MMC, USB aynı anda takılıyken zaman zaman kitlenmeye yol açabiliyor.
-MMC, USB, DVD Sürücüde medya varken problem oluşabiliyor. --> Sadist misiniz kardeşim? :) Adam gibi bir medya takın :)

Son Sözler
Piranha işçiliği ile dünyanın en dandik (en dandik olmasada dandiklerden biri) ama özellikleri ile piyasanın en iyi makinesini üretmiş. Bence kasa ve kumanda tasarımına özen gösterseler, malzeme kalitesini arttırsalar ve artık akıllanıp şu FW kodlarını Open Source olarak yayınlayarak hem kendilerini hemde bizleri yazılımdan kaynaklanan problemlerden temelli kurtarsalar bu cihaz iki-üç katı ücreti hak eder hemde piyasayı silme ele geçirebilir.
İşçilik ve kalite noktasında Piranha Aqua X Type DVD / DivX Player sınıfta kalıyor ama 80 YTL'ye (üstelik 10 taksit ile) alabileceğiniz bir cihazın taşıdığı özellikler açısından için bu paraya şimdilik değiyor.

Yapılması planlanan işler:
Özel FW ile performans ve son durum değerlendirmesi yapılacak. --> Muhtmelen bunu yapmayacağım zira şu anda özel FW olmadan da minik altyazılar ile mutluyum :)

İnceleme Son Sürüm: 3.1
Güncellenme Tarihi: 07.03.2008
İlk Kaydedilme tarihi: 11.09.2007
Hazırlayan: Ahmet "deli-prof" Usta

Sürüm tarihçesi:
3.1 - 07.03.2008
DTS 5+1 Testleri yapıldı
Yazı engellendiği için alıntı kısımlarında ilgili kodlar kaldırılıp normal yazıya dönüştürüldü.
Yazı içeriğine binaen başlık altından çıkartılıp mesaj olarak tekrardan atıldı.
3.0 - 21.09.2007
Cihazın içi açıldı.
İncelendi. Yazıya yorumlar ve değerlendirmeler eklendi.
2.4 - 17.09.2007
Test edildi: Harici DVD ve CD sürücüleri USB'den görmüyor.
2.3 - 15.09.2007
DVD Sürücü hiç bir medyayı okumuyor. Uyarı eklendi.
Alet alındığının 5. gününde donanımsal problem çıkardı.
2.2 - 13.09.2007
DivX Test 2.0 CD'si ile testler tamamlandı.
www.divxtest.com
Çeşitli ufak tefek hususlar elden geçirildi.
Yazıya gerekli ilaveler & düzeltmeler yapıldı.
2.1 - 12.09.2007
Bazı resimler eklendi.
Bazı yazılar eklendi.
Ufak tefek değişiklikler yapıldı.
Bilinen kusurlar eklendi.
2.0 - 12.09.2007
Konu ile alakalı tüm forum mesajları ele alındı.
Uygun ve gerekli görülen bilgiler yazı içine eklendi.
Resimler eklendi.
Yapılacaklar listesinden bazı işlemler tamamlandı
1.1 - 11.09.2007
Hatalı bilgi düzeltildi.
Kırmızı renk ile belirtilmiştir.
1.0 - 11.09.2007
Temel yazı hazırlandı. Yayınlandı.
Bu inceleme yazısını ilgili camiaya bağışlıyorum. Dilediğiniz gibi değiştirin, çalın çırpın, eklentiler ile detaylandırın. :)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !