Orite EMP 1800 MP4 Çalar İncelemesi

inceleme yazısı sahibi :  B o S c H

Resimler Nokia N73 ile makro modunda çekilmiştir. 
 
 
 
 
 


 
 


 
 


 
 
 
 
Bu mp4 playerı 99 ytl ye 12 ay taksitle carrefoursa'dan satın aldım.

İLK İZLENİM:
Özellikle şunu belirtmek isterim ki cihazı elinize aldığınızda oyuncak gibi durmuyor. Aksine Alüminyum kasası cihaza ayrı bir güzellik ve sağlamlık katmış. Bu yönünden başarılı bir kasa yapısı var diyebilirim. Yukardaki resimde de görüldüğü gibi cihaz üzerinde 2 adet tuş ve 1 adet joistik bulunmaktadır. Hem tuşların hem de joistiğin kullanımı rahat ve sorunsuz. Ayrıca sadece ine ucu kalınlığının girebileceği bir reset tuşu da mevcut. Ayrıca
ses kaydının gerçekleşmesini sağlayan mikrofon da oldukça başarılı. Genel itibariyle kasa yapısı, joistik ve tuşlar başarılı.


GENEL ÖZELLİKLERİ

Kapasite: 2 GB Dahili (Ayrıca MiniSD kart özelliği - 1 GB önerilen)
Dosya Formatı: WMA Windows Media Audio (32-192 kbps). MP3 (16-320 kpbs).
LCD Ekran: 2.0 inch TFT LCD (65536 renkli, 176x220 piksel)
Video Gösterme: AVI MP4 Video
Pil: Lithium-Ion Pil (10 saat müzik 3 saat video)
Bağlantı: USB 2.0 AutoConnect (mass storage) "USB'den şarj özelliği"
Diğer Özellikler: 0,5 watt Hoparlör, 4 farklı renk seçeneği, Jpg Fotoğraf gösterme, Ses kayıt cihazı, FM Radyo

MP3 ve RADYO SES KALİTESİ
Bu cihazı almayı düşündüğüm ilk günlerde ses kalitesini çok merak etmiştim. Araştırmalardan bir sonuç alamadım. Fakat 2 GB dahili kapasite ve ayrıca MiniSD kart desteğinin olması ve fiyatının bu özelliklere rağmen 99 ytl oluşu bu cihazı almamda en büyük etki oldu. Aldıktan sonra hata yapmadığımı anladım. Yukardaki resimler içinde kulaklık resmi mevcut. Dikkat edecek olursanız kulaklık çift fonksiyonlu. İsterseniz normal kulaklık isterseniz kulak içi kulaklık olarak kullanılabiliyor. Fakat bu özellikte bir kulaklığın bu cihaza yakışmadığını belirtmek isterim. Nedeni ise gayet basit. Verdiği ses kalitesi iyi değil. Benden 5 puan üzerinden sadece 2 puan aldı. Hem normal kulaklık modu hem de kulak içi kulaklık modu sesin kalitesini öldürüyor. Müzik son seste iken özellikle elkolayzırdan bas seçilmiş ise kulaklık cızırtı yapıyor. Yani bu kulaklık ile bu cihazdan müzik dinlemek bu cihaza yazık etmek demektir. Alternatif kulaklıklar ile yaptığım denemeler başarılı oldu. Sony'nin normal modlu (eski tip) kulaklıkları ile cihaz kendisini göstermeye başladı. Fakat bu cihaza yakışan kulaklık olarak sizlere Creative ep-630'u öneririm. Creative ep-630 kulaklığı ile bu cihazı iyiki almışım diyebiliyorsunuz. Son seste ve elkolayzırdan seçilen bas ile kaliteli bir müzikte kulaklarınız ağrıyor. Yalnız bu ağrı sesin kötü oluşundan değil aşırı yüksek oluşundan. Son seste 1 ay müzik dinlesem galiba kulaklarımı kaybederim. O derecede mükemmel bir çıkış gücü var. Ayrıca creative ep-630 kulak içi kulaklığı ile keyifli müzik sizi bekliyor. Cihaz üzerinde ayrıca dahili hoparlör bulunuyor. Dahili hoparlörü o kadar çok başarılı ki inanamazsınız. Müziği son sese getir normal bir ortamda sesi duymanızın imkanı yok. Önce övdüm. Fakat kesinlikle berbat bir hoparlörü var. Hiç olmasa bari demeyin. Sessiz ortamda yeterli oluyor. Özellikle gece odanız sessiz ise hoparlörden çıkan sesi duyabiliyorsunuz. Hiç yoktan iyidir bence. Hoparlör kalitesi benden 10 üzerinden 1 almıştır. Ayrıca creative ep-630 kulak içi kulaklığı ile müzik kalitesi benden 5 üzerinden 5 almıştır. Gelelim Radyo kalitesine. Bir mp4 çalardan beklenilen en iyi radyo kalitesi bu cihazda mevcut. Hareket halinde bile çekim gücü başarılı. Kulaklıktan aldığım ses çıkış gücü ise tatminkar düzeyin üstünde. Radyo benden 5 üzerinden 4 almıştır. Genel itibari ile iyi bir kulaklıkla bu cihazla keyifli bir müzik keyfi yapabilirsiniz. Kesinlikle ses kalitesinden şüphelenmeyin. Pişman olmayacaksınız.

VİDEO OYNATMA KALİTESİ
Kutuda gelen CD ile bilgisayarınıza kuracağınız avi converter programı sayesinde istediğiniz videoyu bu cihaza uygun hale getirebiliyorsunuz. Şunu en baştan belirteyim. Ekran kalitesi mükemmel değil ama yeterli düzeyde. 65 bin renkli ekranı var ve piksel boyutu ise 176x220 bu sebepten kalitesi orta düzeyden biraz yukarda. Nokia N70 kullanmış iseniz ekran kalitesi onunla aynı. Görüntü akışı yeterli düzeyde. Gelelim ses kalitesine. İşte bu noktada yine bu cihazı aşırı derecede tebrik ediyorum. Kendi kulaklıkları ile duyduğum ses inanılmaz ötesi. Sesi sona getirip cihaz ile birlikte gelen kısa videoyu izlerken kendimi bir anda sinema salonunda hissettim. Çok ciddi söylüyorum. Yukarıda müzik için benden geçer not alamayan kulaklıklar video da tam not aldı. İnanılmaz bir ses kalitesi var. Ses o kadar güzel ki sanki sinemada film seyrediyorum. Bu durumda anlıyorum ki cihazla birlikte gelen kulaklıklar video için aşırı ideal. Müzik için creative ep-630 önerirken film içinse cihazın kendi kulaklığını öneriyorum. Genel olarak video ses kalitesi benden 5 üzerinden 5 puan almıştır. Video oynatma kalitesi ise 5 üzerinden 3 puan almıştır. Video oynatma özelliklerine bakıldığında video oynarken duraklatma, ileri ve geri sarma özellikleri mevcut. Fakat videoyu kaldığı yerden devam ettirme özelliği bulunmuyor. Yani filmin yarısına kadar geldiniz ve çıkmak zorunda kaldınız. Eğer duraklat yapmadan çıkarsanız ya da cihazı kapatıp açarsanız film kaldığı yerden değil en baştan başlıyor. Bu sebepten videoyu izlemeyi bırakmadan önce süreye bakmanız tavsiyemdir. Tekrar girdiğinizde ileri sarma özelliği ile kaldığınız süreye gelebilirsiniz.

MENÜ VE CİHAZIN GENEL ÖZELLİKLERİNİN KULLANIMI
Resimlerden de fark etmişsinizdir. Cihaz dik değil yatay kullanıma uygun üretilmiş. Herşeyi cihazı yatay tutarak yapıyorsunuz. Cihazın üst kısmında bulunan 2 adet tuştan birisi açma kapatma duraklatma özelliklerini üstlenirken diğer tuş ise A-B ve rec özelliklerini üstlenmiş. Videoyu yada müziği duraklatmak istediğinizde duraklatma başlatma tuşuna basıyorsunuz. Joistik bu işte kullanılmıyor. Joistik sadece sesi yükseltme ve ileri geri sarma özelliğini yapabiliyor. Tabi birde menülerde dolaşmanızı sağlıyor. Müzik bölümüne ilk geldiğinizde müzik hemen çalmaya başlıyor ama müzik kaldığı yerden devam etmiyor aksine başka bir parçaya geçiş yapıyor. Müzik çalarında şu zamana kadar hata almadım. Fakat büyük bir eksiklik daha doğrusu yanlışlık yapmışlar. Ekolayzır ve çalma modu özellikleri müzik çalar kısmından yapılmıyor. Her seferinde menüden ayarlara girip müzik ayarlarını seçip eko ve çalma modunu ayarlayabiliyoruz. Cihazda tüm parçaları çalma modu ve ayrıca sadece klasör içindeki parçaları çalma özelliği mevcut.

Radyonun çalışabilmesi içinse mutlaka kulaklığın takılı olması lazım. Radyonun menü kullanımı biraz karmaşık ama zamanla alışıyorsunuz. Kanal kaydetme özelliği unutulmamış. otomatik kanal bulucusu başarılı. Arıyor buluyor kaydediyor.

Ayarlar menüsü içinde Müzik radyo ve video ayarlarını yapabiliyorsunuz. Yine müzik çalarken ekolayzırını değiştirmek için mutlaka müzik çalardan çıkıp ayarlar menüsüne girmeniz gerekiyor. Bu durum can sıkıcı olsada bu işlemi yaparken müziğin susmaması gayet iyi. Müzik çalardan çıktığınızda müzik susmuyor, sadece radyo yada video çalmaya başlarsanız müzik susuyor. Fakat radyo çalardan çıkış yaptığınızda (yani çıkış derken kastım sadece ana menüye dönmek) radyo susuyor. Cihazda oyun olarak sadece tetris düşünülmüş. Pili bitirmekten başka bir şeye yaramıyor ama tetris hastaları için iyi. Radyo dinlerken oyun oynayamıyorsunuz. Çünkü menüye dönmek istediğinizde radyo susuyordu.

Akşamları uykuya dalmadan önce müzik dinlemek isteyenlere buradan müjdeli bir haberim var. Cihazda ayarlar menüsü altında Güç Kapatma özelliği mevcut. Buradan belirlediğiniz süre sonunda cihaz tamamen kapanıyor. Böylece siz uyuduktan sonra cihaz çalışmayı süresi dolunca bitiriyor.

Görüntü ayarları sayesinde ekranın parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca ekran ışığının kaç saniye sonra kapanacağını da belirlemeniz mümkün. Birde pil tasarruf modu var. Bu mod sayesinde pilden tasarruf sağlanıyor. Ekran ışığı kapalı iken joistiğin etrafında ışık 3 saniye arayla yanıp sönüyor. Bu cihazın ekranı tamamen kapalı olduğu için cihazın açık olup olmadığını size bildiriyor. İnce bir ayrıntı diyebilirim. Nokia N73 de de bu özellik mevcut.

PC BAĞLANTISI
Cihazın PC ile bağlantısı için yazılıma ihtiyaç duyulmaması çok iyi bir özellik. Bu sayede gittiğiniz her yerde sorunsuz bağlantı sağlayabilirsiniz. USB takıldıktan sonra ürünün şarj olması özelliği bence bir iyi bir kötü. İyi yanı; aktarım yaparken pilin dolduruluyor olması. Kötü yanı ise; pil dolu yada yarı dolu iken yine şarj olması pilin hasarlanmasına neden oluyor. Bu yüzden aktarımların pil boşken yapılması önerilir.

Ayrıca cihaza yüklediğiniz herhangi bir ses dosyasını yada resim dosyasını veya video dosyasını cihazın kendisi silemiyor. Silmek için mutlaka PC bağlantısı gerekiyor. Bu çok can sıkıcı bir durum. Örneğin ses kaydı yaptınız hoşunuza gitmedi silmek istiyorsunuz. Silmek için cihazı PC ye bağlamanız gerekli.

PC den cihaza aktarım hızı USB 2.0 olmasına rağmen aşırı derecede yavaş. Bu yönünden hiç güzel olmamış. Biraz
daha hızlı olabilirdi.

KART FONKSİYONU
Cihazın hafızası 2 GB olmasına rağmen ayrıca MiniSD kart özelliğinin olması çok güzel. 1 GB ile denendi sorunsuz. Fakat karttaki müziklerin çalınması için kartın seçilmesi gerekiyor. Hem kart hem de dahili hafızasındaki müzikleri aynı anda çalamıyor.

PİL PERFORMANSI
Orite EMP 1800 MP4 Çalar için pil performansı hakkında artık net bir cevap verebilirim

Cihaz, yanında verilen şarj aleti ile pil boş iken şarja takıldığında şarj aleti üzerindeki kırmızı yanan ışık pil dolunca yeşil olarak yanıyor. Pilin yaklaşık 2 saatte dolduğunu gördüm. Sadece mp3 olarak kullanıldığında yaklaşık 10 saat kesintisiz müzik dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca sadece video izlerseniz tam dolu pil yaklaşık 3 saatte bitiyor. Bu durumda bir filmin 2 saat olduğu düşünülürse film sonuna kadar tam dolu pil ile rahatlıkla izlenebiliyor.

TESPİT EDİLEN BUG(HATA)LAR
Hata 1: Müzik çalarda daha önceden tüm parçaları karışık çal modunu seçtiğim halde bazen cihazı açtığımda parçaları 1 numaradan başlayarak sıralı olarak çalmaya başlıyor. Ya çalma modunu baştan ayarlamam gerekiyor ya da cihazı kapatıp açmam gerekiyor. Bu hatanın ara sıra karşımıza çıktığını belirtmek isterim. Yazılımsal güncelleme ile giderilebilecek bir hata diye düşünüyorum.

ARTILAR
1- Müzik ses çıkış kalitesi
2- Radyo özelliği ve başarılı oluşu
3- Video ses kalitesi
4- Süreli Güç kapama özelliği
5- Ekran ışık süresinin ve parlaklığının ayarlanması
6- USB den şarj özelliği
7- Ses kaydı
8- 2 GB dahili ve MiniSD kart desteği
9- Kutu içinden taşıma kılıfının çıkması
10- 2,5 saatte şarj aleti ile hızlı şarj özelliği
11- E kitap okuyabilme özelliği
12- Müzik dinlemede 10 saat pil ömrü - video oynatmada 3 saat pil ömrü (pil tam dolu iken)

EKSİLER
1- USB 2.0 olmasına rağmen aktarım hızı aşırı düşük (sanki usb 1.0 gibi)
2- Ekranın 65 bin renk oluşu
3- Cihaz içindeki dosyaların silinmesi için PC ye ihtiyaç duyulması
4- Hoparlörün sesin kısık ve kalitesiz oluşu
5- Tuş sayısının 2 adetle sınırlandırılması
6- Tuş kilidinin bulunmaması
7- Ekolayzır ve çalma modunun seçilmesi için mutlaka ayarlar menüsüne gidilmesi
8- Müzik çalarının aynı anda hem hafıza kartındaki hemde dahili hafızasındaki müzikleri beraber çalamayışı
9- Kulaklık giriş yerinin kullanışsızlığı

NOT: Cihaz yeni olduğu için pil performansı hakkında birşey söyleyemeyeceğim ama iyi gibi gözüküyor

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !