HOMETECH DivX 567 DVD/DivX Player İncelemesi

inceleme yazısı sahibi :.ZeuS. 

http://forum.donanimhaber.com/tm.asp?m=22935913

Son günlerde çok satılan ve pek çok kişi tarafından merak edilen cihazı arkadaşım aldı ve ben de kısa bir süreliğine inceleyip birkaç fotoğraf çektim. Cihazı enine boyuna inceledim ve fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Aklıma gelen bütün özelliklerinden bahsedeceğim.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TV Formatı: PAL/NTSC/AUTO
Disc Formatı: MP4, DVD, SVCD, VCD, DVCD, CD, HDCD, CD-R, CD-RW, DVD-RW.
Video Karakteristiği: 1.0 +-0.2V
Görüntü Çözünürlüğü: 450x720line
Video sinyal-Parazit: >56dB
Frekans Tepkisi: fs 96khz: 4Hz-44Khz
D/A Yolu: 192Khz/24Bit
Çıkış Karakteristiği: YUV, Optik, Koaksiyel
Dijital ses
Çıkışları: Koaksiyel, optik.
Güç Tüketimi: 15W

KULLANICI GÖRÜŞLERİ

Ürünün kutusu bildiğimiz mukavva kutu. Pek öyle kaliteli olmasa da, ürün kutunun için
de sağlam duruyor ve taşınma dolayısıyla hasar görmesi olanaksız. Kutunun üzerinde taşıma kulbu da var.

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Kutu içerisinden, cihazın kendisi, video kablosu, HDMI kablosu, kullanım klavuzu, kumandası ve garanti belgesi çıkıyor. Elektrik kablosu dahili.

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Ürünün genel kalitesi ortalamanın üzerinde. İşçiliği iyi. İlk görünümde basit bir cihazmış gibi dursa da, muadillerinden daha şık bir ürün. Ön görünüm, DVD kapağının göz alıcı mavi ışığı dışında oldukça iyi. LCD ekranda film süresi gösterilmekte. Ayrıca setup, loading gibi ibareler de görülebilmekte. Cihazın üst kısmı çok kaliteli bir malzemeden yapılmamış. Ama bu genel kaliteyi pek etkilemiyor. Cihazın havalandırması yok. Çalışırken aşırı ısınmaması, ekstra havalandırmaya ihtiyacı olmadığını gösteriyor.

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Cihazın arkasında,
- HDMI Çıkışı
- Koaks çıkışı
- Video Çıkışı
- Aberasyon Çıkışı
- S-Video Çıkışı
- Optik Ses Çıkışı
- 5.1 analog ses çıkışı
- Scart çıkışı
- Power tuşu
- PC monitörleri için VGA çıkışı bulunmaktadır.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Kutu içerisinden çıkan kumandanın görünümü şık. Tuş dizilimi ortalamanın üzerinde. Tuşlar biraz sert ve cihazın kumandayı algılaması zor. Direkt cihaza tutmak ve tuşlara sert basmak gerekli. Kumanda tuşunda bulunan "default" tuşu tüm ayarları sıfırlıyor ve HDMI'ı devre dışı bırakıyor. Yanlışlıkla basılmaması gerekli.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Cihaz menüsü çok detaylı görüntü ve ses ayarlarına sahip. Menüde gezinmek oldukça basit ve tüm ayarlar özelleştirilebiliyor. Çocuk kilidi, şifre belirleme, ekran koruyucu gibi özellikler desteklenmekte.

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

Ürünün görüntü kalitesi çok iyi. Komposit giriş biraz parazitlenmeye sebep oluyor ama bu her yerde olacak değil. S->Video ile daha net görüntü alınabiliyor. Komponent girişle 1080i upscale yapılabiliyor. HDMI seçeneklerinde de tüm çözünürlükler destekleniyor. Hem DVD hem de DivX filmler 1080i çözünürlüğe kadar upscale ediliyor ve görüntü kalitesinde gözle görülür fark yaratıyor. 720p çözünürlükten itibaren filmler 50hz tazeleme oranında gösteriliyor. PC'den yapılan Tv-Out görüntülere kıyasla, çok daha yumuşak ve doğal hızda gösteriliyor filmler.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın

DVD altyazıları, diğer ürünlerdeki gibi parlak ve yeterli büyüklükte. Şu anda piyasada bulunan normal DVD oynatıcıların tüm özellikleri destekleniyor. Değişik açılardan izleme, ileri geri sarma, en son kalınan yerden devam etme gibi özellikler destekleniyor. 106 ekran LCD TV'de de 55 ekran CRT TV'de de altyazılar okunaklı ve net.

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
DivX filmlerin kaliteleri de DVD filmlerden aşağı kalmıyor. Altyazılar Philips 5980 veya Vestel'in HDMI modellerine göre biraz daha küçük ama okunaklı ve net görünüyorlar. DVD altyazılarına benzemelerinden dolayı, DivX altyazılarla DVD altyazılar ayırdedilemeyebiliyor. 106 ekranda da 55 ekranda da DivX filmler rahatlıkla izlenebiliyor. SRT, Sub gibi popüler formatlar destekleniyor. Txt uzantısı desteklenmiyor. Çoklu altyazılar seçiilemiyor. Altyazı dosya adı ile film dosya adının aynı olması gerekmekte. Bir klasör içerisinde birden fazla filmi görebiliyor. Direk "next" tuşu ile filmler arasında geçiş yapılabiliyor.
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın  Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Ürünün Artıları
- Popüler tüm formatları desteklemesi: DVD, DivX, Xvid, Mp3, Jpeg, mp4 gibi popüler formatları destekliyor. Samsung U-600 ile çekilen mp4 görüntüsünü bile çalıştırdı.
- Disk seçmiyor. Her türlü DVD okunuyor. Performans oldukça iyi. Performans düşmüyor, takılma olmuyor. DVD'den veya CD'den filmler 2-3 saniyede yükleniyor.
- Ürün kumandası çok işlevsel. Tüm kontrollere kumandadan erişmek mümkün.
- Görüntü kalitesi güzel. Hem DVD'de hem de DivX'lerde upscale ile daha kaliteli görüntü elde etmek mümkün.
- HDMI çıkışı sayesinde 1080i görüntü alabilme.
- VGA çıkışı sayesinde PC monitörlerine bağlanabilmesi.
- Fansız olmasından dolayı çok sessiz, disk sesi bile duyulmuyor.
- Siyah renkli ürün, diğer eşyalarla da uyum sağlıyor.
- External disklerle de uyumluluğu iyi durumda. Flash disklerden harici HDD'lere kadar geniş bir skalayı destekliyor.

Ürünün Eksileri
- Kumanda tuşları sert.
- Ürünün ön tarafında yanan mavi ışık, karanlıkta göz alıyor.
- Samsung TV'lerdeki "Kaynak Değiştirme Tuşu" ile ürünün sürücü kapağı açılıyor.
- Kumanda üzerindeki default tuşu HDMI'ı da kapatıyor.
- HDMI'ı açmak için öncelikle kompozit bağlantıyı yapmak gerekiyor.
- Kutu içeriğine kumanda pilleri dahil değil.
- Kutu içerisinden çıkan HDMI kablo kısa (1mt civarı)

Cihazın Harici Disklerle Uyumluluğu
Tüm testlerden sonra, Flash diskler ve harici HDD'lerle de denemeler yaptım. Toshiba, AData, Kingston ve markasız bir Flash bellekle yaptığım denemelerde, genelde aynı sonuçları aldım. 2GB diskin içerisine atılan 2 adet DivX filmi görebildi. Sorunsuz şekilde çalıştırdı. İlk aşamada filmleri çalıştırması 10-14 saniye arası sürüyor. Kingston belleklerde 14 saniye iken, Toshiba'da 10 saniye sürdü. 4GB belleklerde bu süre biraz daha uzadı. 4 GB belleğe yüklü film sayısı, yüklenme süresini değiştirmedi. Tek film yüklü olsa da aynı sürede açıyor, yüklü 5 filmden birini açarken de aynı sürede açıyor.

160GB WD Passport sürücüyü tanıdı. Filmleri oldukça hızlı bir şekilde açtı (6 saniye) ve sorunsuz çalıştırdı. 120Gb Mikrobox ve 100Gb Smartdisk de sorunsuz şekilde okundu. Harici HDD kutusuna takılmış 160GB Samsung 7200rpm disk de sorunsuz bir şekilde tanındı ve çalıştı. 500 GB HDD denendiğinde, tanımadı. Büyük ihtimalle 300Gb ve yukarısında sorun yaratabilir.

SD/MMC belleklerde de 2Gb ve 1Gb bellekleri sorunsuzca tanıdı. Filmleri yeterli hızda tanıdı, sorunsuz çalıştırdı. Resim ve mp3 dosyalarını da sorunsuzca çalıştırdı. SD belleğe kayıtlı mp4 dosyasını da çalıştırdı ve tam ekran oynattı. Çözünürlük düşük olduğundan, görüntü kalitesi oldukça kötüydü.

Ürünü Kim Getirmiş, Kim ne Kadara Satıyor?
Şu anda bu cihazı sadece Bimeks ve DnR mağazalarında gördüm. Bimeks 97 YTL, DnR ise 85 YTL fiyat etiketiyle satıyor. Hemen her kredi kartına 8 aya kadar vade farksız taksitlendirme yapılıyor. Bimeks büyük ihtimalle nakit veya tek çekime indirim de yapar ve fiyat DnR ile eşitlenir. AnkaMall mağazalarında yaklaşık 50 adet bulunmakta. İnanılmaz bir hızda tükendiğinden, bu yazı yayınlandığı tarihten birkaç gün sonra stoklarda kalmayabilir. Ürünün ithalatı Aral tarafından yapılıyor deniyordu ama kullanma klavuzunda FORUM ELEKTRONİK adı görünüyor. Tahtakale/Eminönü adresinde. Ürün ana menüsünde Aral logosu var. İhracatı da JOIN TECH INT. LTD adlı Hong Kong firması yapıyor.

Son Sözler
Genel anlamda bakıldığında, göründüğünden çok daha iyi bir ürünle karşı karşıyayız. İşçilik ve malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi belki ama desteklediği formatlara ve altyazı kalitesine bakıldığında, ayrıca fiyatı da göz önünde bulundurulduğunda, şu günlerde alınabilecek en mantıklı cihaz bu cihazdır. Mkv ve yüksek çözünürlüklü DivX filmleri desteklemiyor haliyle. Ama bu cihaz zaten o klasmanda bir cihaz değil. Şu sıralar bu tarz bir ürün almak isteyen varsa, bu ürünü düşünmeden alabilirler. Film, müzik ve resim konusunda tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Ürünü alırken garanti kartını kaşeletmeyi ve tarih attırmayı unutmayın. Ayrıca fiş/fatura da gerekiyor herhangi bir sorunda, aklınızda olsun. Ürün 2 yıl garantili ve 1 hafta birebir değiştirme garantisi var. Herhangi bir sorunda muhatabınız aldığınız yerdir. Onlar gerekli işlemleri yapıyorlar.

Önemli: Bu yazı tamamen tarafımdan, donanımhaber.com forumunda yayınlanmak üzere yazılmıştır. Fotoğraflar ve yorumlar tarafıma aittir ve herkes tarafından kaynak göstermek şartıyla paylaşılabilir. Umarım işinize yaramıştır. Her türlü sorunuz için bana ulaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !