CREATIVE ZEN X-FI İNCELEMESİ


inceleme yazısı sahibi :
azawarai - ( donanımhaber den alıntıdır )


16gb Zen x-fi perşembe günü bana ulaştı. Beklediğimden daha küçük ve daha şık olduğu ilk izlenimim.
3 saat şarjın ardından tamamen doldu ve cihazı açtım:

Görünüş ve Ekran
-Ekranın gerçekten çok net durduğunu söyleyebilirim. Ayrıca türkçe desteği de var.
-Ekran ışığı kendiliğinden sönmüyor sadece yaklaşık %10 parlaklığa düşüyor. Işığı söndürebilmek için cihazı kilitlemeniz gerekli(hold).
-Kasa olarak normal zen ile neredeyse aynı genişlikte, kalınlıkta. Sadece kilit ve açma tuşu soldan sol arkaya alınmış. bu biraz zorluk yaratabiliyor ama zen deki o çıplak görüntü bu şekilde giderilmiş.
-Yine sol taraftaki ışıktan pilin doluluk durumunu (kırmızı yeşil) veya şarj olmasını (yanıp sönen sarı) görebiliyorsunuz. Gayet şık bir hava veriyor.

Resim Video ve Müzik
-Resimler arası geçişler çok hızlı, ayrıca gayet net görüntüler görebilirsiniz.
-İstediğiniz bir resim arkaplan olarak ayarlanabilir.(saydamlık ve renkler ayarlanabiliyor)
-Video da zen de sevilmeyen 25fps olayı çözülmüş. 30fps videolar oynatabiliyor. X-fi video converter 30fps olarak dönüştürüyor.
-Müzik kalitesi olarak eğer x-fi kapalıyken dinliyorsanız orta halli bir ses alıyorsunuz. Normal zen in bu kalitede olduğunu düşünürsek x-fi crystalizer açıldığında sesin baya düzgünleştiğini farkedeceksiniz. Özellikle de max. a ayarlıyken çok net ve ayrıntılı sesler alıyorsunuz. Sizi tatmin edebileceğini söyleyebilirim (%30-%40 daha kaliteli). Ama x-fi expand (3d ses) pek hoşuma gitmedi. Tabi açıp kapatabiliyorsunuz bunu. Dinlediğim müzik türünde biraz boğmaya yol açıyor. Enstrümantal sakin müziklerde işe yarayabilir. Yanında gelen kulaklığın kalitesi de gayet iyi(EP830). 100ytl civarı satışı olduğunu düşünürsek Sennheiser cx500 kadar olabileceğini tahmin ediyorum.
-Tuş takımının hemen altındaki hoparlör gayet düzgün bir ses vermekte. Cızırtılar çıkarmıyor ve nokia 6630 kadar yüksek.

Genel Kullanış
-Ön ekranda 13 adet tuş var. 9 tanesi menüde gezmeye ses, şarkı v.s değiştirmenize ve yazı yazmanıza yardımcı oluyor. Yazı yazma cep telefonundaki gibi değil yazı yazacağınızda gelen klavye de sağa sola giderek orta tuş ile yazı yazıyorsunuz ama harflerin yeri aynı. Bir diğeri geri dön tuşu ana menüye kadar gidiyorsunuz. Menü tuşu da var ama ana menü değil bu şarkı bilgileri kopyala(sd için) şarkı sil, oynatma şekli gibi seçeneklerin bulunduğu ara menü. Kısayol tuşu ve play/stop tuşu da diğerleri. Arkada ise açma-kapama ve hold tuşu var. Aslında tuştan ziyade kaydırarak kullanılıyor. Tırnağınızı kullanmanız gerekebilir. Reset tuşu da bildiğiniz gib malum :D
-Wireless orta halli 1-2 kat üstteki wireless ağlara bağlanabildim. Online dan creative sunucularına bağlanıp gezinebiliyorsunuz. Türlü konularda kayıtlar mevcut. Chat ise biraz farklı normalde alışık olduğumuz messenger gibi değil creative in sitesinden kayıt yapmanız gerekiyor ve arkadaş listenizi yine oradan düzenliyorsunuz. Web de gezmek gibi bir durum yok.
-Fm radyo alıcısı da gayet net sesler verebiliyor 32 adet kayıt yapabiliyorsunuz ve telefon baz göstergesi gibi bir gösterge var sinyal durumuyla ilgili. Ayrıca kayıt ettiğiniz radyolara isim verebilirsiniz.
-Hafıza kartına gelince 32gb/sd(hc) kart desteği var. 2gb kartıma film vs. attığımda herhangi bir takılma v.s gibi birşeyle karşılaşmadım yani gayet hızlı okuma yapıyor. Resim gibi medyaları direkt olarak aktarabiliyorsunuz player a.
-Ayarlar kısmında ses(bas güçlendirici, eq, ses yüksekliği denetimi) medya şifreleme saat gibi ayarları bulabilirsiniz.
-Pile gelince gayet uzun süre gideceğe benziyor o kadar karıştırmama medya aktarımı yapmama rağmen film seyretmeme rağmen 3. gün bugün düşük pil gösteriyor. Henüz tam boşalmadı. 4-5 şarjda pilin tam olarak etkin olacağını düşünürsek mükemmel diyorum.

Kötü yönler
-Ekran şarkı değişimlerinde saniyeden daha kısa bir sürede gidip gelebiliyor.
-Cihazı açtışınızda şarkıya girdiğinizde ses normalden düşük olabiliyor çözümü x-fi crystalizer ı kapatıp açmak.
-Açılırken garip şeyler olabiliyor ekrandaki yazıya.
Firmware hatası olası durumlar. Bendek sürüm 1.03.01.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kişisel kullanım düşüncelerimi yazmamaya çalıştım. Herkesin beklentisi farklı olabilir . Ama 10 üzerinden 8.5 hakediyor. Eğer bir sorunuz olursa cevap için hazırım.

Ayrıca:
Battery Life:
Up to 36 hours of continuous audio playback
Up to 13 hours of continuous audio playback with speaker
Up to 20 hours of continuous FM radio playback
Up to 5 hours of continuous video playback
Up to 4 hours of continuous video playback with speaker

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !