CREATİVE ZEN STONE PLUS 2 GB incelemesi

inceleme yazısı sahibi :  kerbuga
Görünüm olarak oldukça şık ve sade bir player. elinize aldığınızda deniz kenarında gezerken bir taş bulmuş gibisiniz. kibrit kutusunun içine girebilecek boyutta.

yanında gelen 15-20 cm lik bir usb kablo var. kısa tutmalarının nedeni sanırım daha hızlı veri akışının olması. ön bilgilerden sonra incelemeye geçelim..ön yüzünde menü tuşları ve ekran var.alt tarafta ise şarj/usb girişi ve reset girişi bulunmaktaüst tarafta kulaklık girişi kısayol tuşu-açma/kapatma/çalma/durdurma tuşu
ve mikrofonmenüden görüntüler:

kulaklıklar yeterli düzeyde bana göre. son ses seviyesi 25. elbette davul zillerini, bas gitari ordaymıs gibi dinlemek istiyorsanız yeterli olmaz. zaten kisiden kisiye değişir bu kulaklık mevzusu.

2 gblık hafızasına mp3leri yazılım gerektirmeden sürükle birak yöntemiyle kolayca yükleyebiliyorsunuz. ancak ben interneten programını yüklemenizi öneririm. dosya yuklemek daha da kolaylaşıyor ayrıca pil durumunu gösterme ( örnegin %35), format atma gibi özellikleri var.

ekran mavi denmiş ama bana daha çok turkuaz gibi geldi.


menüyle ilgili bilgi vermek gerekirse ana başlıklar şöyle:

1-music
2-options

alt menüler (browse music-play mode- eq- delete vs...)
-browse music bölümünde isim sirasina göre klasörlerlerimizi görebiliyoruz. fakat klasör içinde klasörü algılamıyor.
-play mode: burada sarkilarimizin calis sekillerini yonetiyoruz. repeat- shuffle- repeat once vs...
equalizer var ama sanki öylesine konmus gibi..fazla iyi değil.
mp3leri yine bu bolumden siliyoruz.

3-fm radio

32 kanal hafızalı radyosu var.gayet iyi çekiyor. preset bolumunden tuning bolumune gecis de gayet kolay. üst taraftaki play tusuna basmak yeterli. diger radyo ayarlarına menu tusuna uzun basarak erişiliyor. kısayol tusuna basarak music ve radio bölümleri arasında gecis yapabiliyoruz.

4-microphone ( ses kayıtı yeterli düzeyde)
5-recordings
6-stopwatch (kronometre)
7-settings : contrast- otomatik kapatma- kısayollar vs..gibi ayarlar yapabiliyoruz)
8-lock (playerin üstünde tus klidi tusu yok ancak menuden lock e gelip aktif ederek yapabiliyoruz)

-eger mp3 dinlerken menude gezmeye calisirsaniz yaklasık 1 saniyelik bir yavaslama oluyor. pek bir sorun degil. sarkı calmazken menüde gezmek gayet hızlı.


gelelim şarj konusuna..

benim laptopun usb girişleri arızalı olabilir belki ama bilgisayardan sarj ederken 4 saat bekletmeme rağmen full şarj edemedim. adaptörünü aldim onunla 1,5-2 saatte full şarj oluyor. ekranin sağ üstündeki pil simgesi fiş simgesine dönüştüğünde ve kulaklık girişinin yanındaki ışık söndüğünde şarjın bittiğini anlıyoruz.

test 18 ses kademesinde (25 son) yapilmis ve ara sira sarkı atlatılmıs, ileri sarılmıs, radyo 30-40 dk dinlenmiş geri kalan sürede mp3 dinlenmiştir. bazen de ses son seviye çıkarılarak kullanılmıştır.

kullanım sirasinda pil simgesi 3.seviyeden 2. seviyeye ve 2. aşamadan ilk aşamaya 2'şer saat gibi bir sürede düşüyor. birinci seviyeden pilin bitmesine kadar olan süre ise 3,5 saate yakın bir süre. yani daha uzun.

toplamda full şarj ile benim kullanımımda 8 saate yakın bir şarj süresi oldu. tam rakam vemek gerekirse 7 saat 40 dk. tabi bu yukarıdaki kriterler icin. kullanıma göre azalabilir ya da artabilir.

ayrıca satılan aksesuarlarından bahsedecek olursak ben ileride skin with clip almak istorum. kıyafetlere takmak ve korumak için. bunun dışında kol bandı, anahtarlıklı kılıf ve sadece stone serisine ozel üretilmiş olan şık bir hoparlör seti var.


http://tr.creative.com/products/product.asp?category=213&subcategory=214&product=16424&listby=

http://tr.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=790&product=16725


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !