COWON D2 incelemesi

inceleme yazısı sahibi : efee09
merhaba arkdaşlar.sizleri beklettiğim için özür dilerim.d2 nin şarj süresi hakkında bilgi sahibi olmak için biraz gecikti incelemem(şarjı bitmiyor bunun yaw ).umarım bu incelemem cowon d2 almayı düşünenler,merak edenleriçin bir referans olur.İŞTE BAŞLIYORUZ.......

İLK İZLENİM:
D2 yi ilk elinize aldığınızda diğer cowon modelleri gibi kaliteli olduğunu anlıyorsunuz.plastiğin verdiği dokunma hissi gerçekten yüksek kaliteli malzemelerden üretildiğini kanıtlar nitelikte.genel görünüm olarak ince bir digital fotoğraf makinesine benziyor.arkadaşarımın çoğu ilk gördüğünde fotoğraf mak. sandı .üst kısmında 4 adet tuş bulunuyor.biri açma kapama diğer üçü de m(menü)ve ses ayar tuşları.kullanımları gayet rahat.sol yanında da usb,reset ve external(line in,tv out ve şarj adaptörünü buraya bağlıyorsunuz).tuşarının bulunduğu kapaklı bir bölme var.altta da sd/mmc yuvası bulunuyor.cihaz yaklaşık 90 gram ve boyutları bir pmp için küçük.fakat ekranı boyutlarına göre hayli büyük bu nedenle de bana göre piyasada tartışmasız taşıması en kolay pmp kesinlikle D2.

SES:
37+37 mW ses çıkışıyla tartışmasız en iyi pmp.size garanti veriyorum ki ses kalitesi daha önceki tüm tecrübelerinizi unutturacak.özellike basslar ve tizleri çok net bir şekilde ayrması beni mest etti.yani bir yandan deli gibi bass verirken diğer yandan da en az basslar kadar etkileyici olan tizleri duyabiliyorsunuz.baslar yüzünden kulaklık kulağınızda titriyor resmen.ipod nano kullananlar iyi bilir(ben de kullanıyordum)nano tiz ağırlıklı ses verir fakat verdiği tizler zamanla kulak tırmalayıcı boyuta gelir.bu durum D2 de asla yok.tizler çok sıcak ve kulak tırmalamıyor.ayrıca ses kademesi diğer cowonlar gibi 40 değil tam 50 kademe!!!inanın 25 in üstü çok çok fazla geliyor.zaten kulaklıklar 34-35 ten sonra pes ediyor ve cozurdamaya başlıyor.D2 birçok ses efektini de içeriyor.bunlar:BBE, mach3bass,3Dsurround,mp enhance,stereo enhance.doğru EQ ayarları ve bu efektler sayesinde mükemmelin ötesinde bir sese sahip oluyorsunuz.

VİDEO OYNATMA:
D2 video konusunda seste olduğundan da iyi.içinde gelen jet audio programıyla videoları çevirebiliyorsunuz.wmv ve avi formatlarını destekliyor.ben avi formatına birkaç film çevirip izledim ve neredeyse lcd monitör kalitesinde sonuç alabiliyorsunuz.2.5'',320*240 çözünürlük ve 16 milyon renk sayesinde video izlerken D2 mle gurur duyuyorum.izleme açısı da gayet başarılı.yalnız direkt güneş ışığında ekranı en parlak seviyeye getirseniz bile iyi bir performans segileyemiyor. zaten bu da lcd lerin hepsi için geçerli.bu arada ben 10 seviye parlaklıktan 5 i kullanıyorum.oda içerisinde yeteli oluyor.

VERİ TRANSFERİ:
veri transferi usb 2.0 üzerinden yapılıyor.hızı da gayet başarılı.yaklaşık 50 cm lik bir kabloyla geliyor.

RESİM GÖRÜNTÜLEME:
ekran büyük olduğu için resimler büyük bir keyifle izleniyor.resimler arası geçiş hızlı fakat ilk önce bulanık görünüyor daha sonra düzeliyor.bu işlem yaklaşık 1 sn sürüyor.touchsreen burada büyük kolaylık sağlıyor.resmi açmanız için üzerine 2 defa dokunmanız yeterli.ayrıca zoom yaptığınızda parmağınızı(ben parmağımı kullanıyorum)ekran üzerinde gezdirerek resimin istediğiniz bölümünü görebiliyorsunuz.resimleri arkaplan olarak ayarlayabiliyorsunuz.
RADYO:
radyo çekim hasasiyeti istediğim gibi değil fakat yeterli.daha iyi olabilirdi.otomatik kanal arama özelliği sayesinde o bölgedeki kanalları 24 istasyona kadar kaydedebiliyor. bant aralığını ülkeye göre ayarlayabiliyorsunuz.

SES KAYDI:
RADYODAN:eğer radyo kanalı çok net ise yaptığı kayıt adeta insanı hayrete düşürüyor.hiçbir taban ses olmadan(radyoda yoksa o ses)aynen sonuç alıyorsunuz.
LİNE İN:kutu içeriğinde line in kablosu olmadığından deneyemedim.
DIŞ SES:işte ses kayıtta bittiğim nokta.bir aletin mikrofon hassasiyeti bu kadar mı olur yaw.denemelerimde sessiz bir ortamda normal nefes alış verişlerimi bile kaydetti!!!kafayı yiyecektim.arkadaşım da sessiz bir odada klasik gitar kaydı yaptı ve kaset çıkarmaya karar verdi .sanki stüdyo kaydı gibi.
bu arada tüm kayıt seçenekerinde ses seviyesi ve bit aralığını ayarlayabiliyorsunuz(ses:1-5,bit:32-256 arası).

MENÜ ,FONKSİYONELLİK VE TOUCHSCREEN:
menü ikonlarının tasarımı çok hoş.ve bu alt menülerde de mevcut.resimlerden okuma yazma bilmeyen bile rahatça kullanabilir .kulanımı gerçekten çok basit birkaç dakikada alışıyorsunuz.ayrıca o an çalan neyse(radyo müzik vs)ekrana dokunarak altta çıkan seçeneklerden rahatça tüm ayarlara ulaşabiliyorsunuz.touchscreen çok kaliteli koruma filmi de mevcut.fakat ben stylus kalemi kullanışlı bulmadım.ucu ince olduğundan zamanla ekranda iz bırakabilir.şahsen parmaklarımla kullanıyorum.parmaklarım kalın olmasına rağmen bir sorun olmuyor.

BATARYA SÜRESİ:
işte incelememin gecikmesinin sebebi. .6 gündür kurcalıyorum bitmedi bir türlü.cowon mühendisleri bunun için çok uğraşmış galiba.52 saat müzik ve 10 saat video kesinlikle kafadan atılmış bir rakam değil.

KUTU İÇERİĞİ:
açıkçası pek tatmin olmadım.line in ve tv out kablosu yok maalesef.kutudan çıkanlar:kulaklıklar,usb kablosu,şarj adaptorü(ucu farklı dönüştürücü gerekiyor.telefoncularda var),stylus kalem ve yazılım cd si.

SONUÇ:
evet dilimin döndüğü kadar cowon D2 yi sizlere tanıtmaya çalıştım.bence hem küçük olsun hemde büyük bir ekranda film izleme olanağım olsun diyorsanız D2 yi düşünmeden alın.eşşiz ses kalitesi de cabası.ben aldığıma çok memnunum.umarım yazım D2 hakkındaki soru işaretlerini kaalardan kaldırır.görüşmek dileğiyle....

NOT:bu yazı DH efee09 tarafından yazılmıştır.lütfen forumlarda yayınlarken alıntı olduğunu belirtiniz.EMEĞE SAYGI GÖSTERELİM.

İŞTE RESİMLER:

  
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !